География
Климат
Територията на община Крумовград попада в северната периферия на средиземноморското климатично влияние и се характеризира с преходно-средиземноморски климат. Средната годишна температура е 13,20°С, с максимална температура 37,00°С и минимална температура -16,00°С. Зимите са сравнително меки, като дните със задържане на снежна покривка са 43, а лятото е продължително и горещо. Средната годишна сума на валежите е 52,1 л/м², която е около средните стойности, измерени в метеорологичните станции през 2001 г. Нископланинският релеф, отвореността през долината на река Крумовица на север, позволяват безпрепятственото нахлуване както на средиземноморски, така и на студени континентални въздушни маси, в резултат на това се получава твърде голямо разнообразие на климата.
Релеф и полезни изкопаеми
Релефът на общината е полупланински и хълмист. Общата денивелация е от юг на север, следваща пониженията на Мъгленишките хребети в северна посока. Средната надморска височина е 425 м, а вертикалното разчленение 170 м.
На територията на общината са установени минерално-суровинни ресурси, без да са разработени, кат: азбест, вермикулит, серпентизирани ултрабазити и дунити, талкошисти и скално-облицовачни материали.
При направени геоложки проучвания от “Болкан Минерал енд Майнинг” АД, в района на общината са открити находища на злато. Общото количество на запасите е 28 тона с високо процентно съдържание. След концесиониране на находището се предвижда да започне промишлен добив на злато по открит способ. Установени са, но не са разработени находища на минерално-суровинни ресурси, като азбест, трас и перлит в землищата на селата Аврен и Голямо Каменяне.
Растителен и животински свят
Общината не е богата на растителност. Преобладават храстовидните и дървесни видове. Горската растителност е представена от средиземноморските видове - благун, габър, дъб, цер и др. На отделни места се срещат клен, елша, мъждрян и др.
От животинските видове най-разпространени са влечугите, костенурките, зайците, гризачите и др.
Горски фонд
Горските територии заемат приблизително 49% от общата територия на община Крумовград. От тях 472 160 дка са Държавен горски фонд, 2 140 дка са частни и 2 дка са на религиозни организации. Залесената част от горските територии е 330 000 дка.
Основните функции на Държавно лесничейство - Крумовград са охраната и възпроизводството на горските ресурси, както и екологосъобразното ползване на дървесните ресурси и странични ползвания. Най-важна задача на лесничейството е възпроизводството на горските ресурси и опазването им. Стремежът е към създаване на смесени гори, като през 2004 г. е залесена площ от 300 дка.
Ежегодно лесничейството извършва екологосъобразна сеч и прочистване, от която се получават 24-25 хиляди куб.м дървесина. Дърводобива на територията на общината се осъществява от частни фирми.
Държавно лесничейство - Крумовград осигурява поминък на част от населението на общината, като постоянно заети са 40 души. От значение за населението са страничните ползвания на гората, от които най-важно място заема пашата на добитък. Съществуват добри условия за събиране на билки, диворастящи плодове и гъби.
Почви
Най-разпространени са канелените почви и кафявите планински почви, а по поречията на реките има алувиално-ливадни почви. Алувиално-ливадни почви се характеризират със средномощен хумусен слой и добро почвено плодородие. Подходящи са за отглеждане на зеленчуци и овощни култури, фъстъци, технически култури. Канелените и планинските горски почви са водопропускливи, характеризират се с маломощен хумусно-алувиален слой и са подходящи за отглеждането на топлолюбиви интензивни култури като слънчоглед, тютюн, лозя и трайни насаждения. В районите на разпространението им ерозионните процеси са засилени. За развитието на ерозия допринасят и относително голямото вертикално разчленение на релефа и обезлесяването на значителни участъци от горите.
- Публикувана на 14 Март 2016
- Посещения: 7581