Информацията, която не откривате в новия сайт може да намерите на https://arhiv.krumovgrad.bg. Благодарим ви за разбирането.

Проект за изменение и допълнение на Наредбата за условията и реда за отдаване под наем на земеделски земи от общинския поземлен фонд

Изменение и допълнение на Наредбата за условията и реда за отдаване под наем на земеделски земи от общинския поземлен фонд

МОТИВИ

за изменение и допълнение на Наредбата за условията и реда за отдаване под наем на земеделски земи от общинския поземлен фонд

          Във връзка с чл. 26, ал. 2 от Закона за нормативните актове, в 30 - дневен срок от публикуване на настоящото обявление на интернет страница на общината www.krumovgrad.bg  Община Крумовград предоставя възможност на заинтересованите лица да направят своите предложения и становища по проекта за изменение и допълнение на Наредбата за условията и реда за отдаване под наем на земеделски земи от общинския поземлен фонд.

          Предложенията и становищата могат да се депозират на служебен електронен адрес на община Крумовград Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите. или в деловодството на община Крумовград на адрес пл. България № 5.

          І. Причините, които налагат приемането на изменение и допълнение на Наредбата за условията и реда за отдаване под наем на земеделски земи от общинския поземлен фонд, са :

Поради специфичния характер на земеделските земи от Общинския поземлен фонд (ОПФ), представляващи основно национално и общинско богатство, се налага да бъде отделено специално внимание при уредбата на условията и реда за стопанисването, управлението и разпореждането със тях.

Специалната уредба на местно ниво на земеделските земи от ОПФ е продиктувана и от множеството действащи към настоящия момент Нормативни актове, регламентиращи въпросната материя. По отношение на тях намират приложение: Законът за собствеността и ползването на земеделските земи, Законът за опазване на земеделските земи, Законът за общинската собственост, Законът за опазване на околната среда, Законът за арендата в земеделието, Законът за подпомагане на земеделските производители, Правилникът по прилагане на закона за собствеността и ползването на земеделските земи, Правилникът по прилагане на закона за опазване на земеделските земи, както и редица подзаконови нормативни актове.

          Тук предложените промени на Наредбата детайлизират процедурите за отдаване на земеделски земи под наем без търг или конкурс, както и за отдаване под наем или аренда на земеделски земи чрез публичен търг или публично оповестен конкурс.

ІІ. Целите, които се поставят: Привеждане в съответствие с нормативната уредба.

  • ДА се постигне по-пълно нормативно уреждане на местно ниво на земеделските земи от ОПФ;
  • ДА бъдат създадени необходимите нормативни предпоставки и гаранции за благоприятстване развитието на земеделските стопанства на територията на общината;
  • ДА бъде открит път към целево оползотворяване на поземления ресурс на общината.

ІІІ. Финансови и други средства, необходими за прилагането на новата

уредба:

- За прилагането на измененията и допълненията в Наредбата не са необходими финансови средства.

ІV.  Очаквани резултати от прилагането:

  • Създаване на предпоставки за целево оползотворяване на поземления ресурс на общината;
  • Осигуряване на гарантирано опазването на земеделските земи от ОПФ и околната среда като цяло;
  • Осигуряване на допълнителни приходи в общинския бюджет.
  1. Анализ за съответствието с правото на Европейския съюз.

Предлаганият проект за изменение и допълнение на Наредбата за условията и реда за отдаване под наем на земеделски земи от общинския поземлен фонд е подзаконов нормативен акт, поради което съответствието й с правото на Европейския съюз е предопределено от разпоредбите на Европейската харта за местното самоуправление, директивите на Европейската общност, свързани с тази материя.

Наредбата за условията и реда за отдаване под наем на земеделски земи от общинския поземлен фонд се изменя и допълва, както следва:

БИЛО

СТАВА

Наименование Наредбата за условията и реда за отдаване под наем на земеделски земи от общинския поземлен фонд

Наименование Наредбата за условията и реда за отдаване под наем или аренда на земеделски земи от общинския поземлен фонд

Раздел I ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ

Глава първа ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ

Чл.1. С тази наредба се определят условията и реда за отдаване под наем на земеделските земи от общинския поземлен фонд и на земеделските земи, временно стопанисвани и управлявани от общината.

Чл.1. С тази наредба се определят условията и реда за отдаване под наем или аренда на земеделските земи от общинския поземлен фонд и на земеделските земи, временно стопанисвани и управлявани от общината.

Раздел I УСЛОВИЯ ЗА ОТДАВАНЕ ПО НАЕМ НА ЗЕМЕДЕЛСКИ ЗЕМИ

Глава първа УСЛОВИЯ ЗА ОТДАВАНЕ ПО НАЕМ ИЛИ АРЕНДА НА ЗЕМЕДЕЛСКИ ЗЕМИ

Чл.3.(1) Земеделски земи по чл.2 се отдават под наем чрез търг или конкурс, при условия и по ред, определени в настоящата наредба.

1.когато са  засети с трайни насаждения;

2.когато  не са били използвани две или повече стопански години;

3. в случаите по чл.37в, ал.10 от ЗСПЗЗ;

4.в други случаи, определени в закон.

 

Чл.3.(1) Земеделски земи по чл.2 се отдават под наем или аренда чрез търг или конкурс, при условия и по ред, определени в настоящата наредба.

1.когато са  заети с трайни насаждения;

2.когато  не са били използвани две или повече стопански години;

3. в случаите по чл.37в, ал.10 от ЗСПЗЗ;

4.в други случаи, определени в закон.

 

(5) (Нова)  Редът за управление и разпореждане със земеделски земи от Общинския поземлен фонд се определя в годишната програма за управление и разпореждане с имотите - общинска собственост по реда на чл. 5 от Наредбата за реда за управление и разпореждане с общинско имущество. В програмата се определят имотите по землища, площ, начин на трайно ползване и категория, които ще са обект на разпореждане, отдаване под наем  или аренда, чрез търг и конкурс и без търг. Програмата може да бъде допълвана през годината.

 

(6)     (Нова) Земеделските земи, определени в програмата  по ал.5 се обявяват чрез интернет страницата на общината, чрез кметовете на кметства и кметските наместници.

Чл.4. (Изм. - Решение №270/22.11.2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) Не се отдават под наем земеделски земи на лица, които имат парични задължения към община Крумовград.

Отменя се

Чл.5. Договорите за наем включват следните задължителни условия:

Чл.5. Договорите за наем или аренда включват следните задължителни условия:

1.наемателят няма право да преотдава наетата от него земя или части от нея на трети лица. При установено неизпълнение на това условие договора се прекратява, земята се отнема, а сумата от наема не се възстановява;

1. наемателят, съответно арендаторът, няма право да преотстъпва наетата, съответно арендуваната от него земя или части от нея на трети лица. При установено неизпълнение на това условие договорът се прекратява, земята се отнема, а сумата от наемната или рентната цена не се възстановява;

2. (Изм. и доп.- Решение №572/30.11.2010г.) наемателят няма право да създава трайни насаждения върху наета земеделска земя по чл.2 ал.2 и земя по чл.3, ал.3, отдадена по реда на раздел III, предмет на договора;

2. (Изм. и доп.- Решение №572/30.11.2010г.) наемателят няма право да създава трайни насаждения върху наета земеделска земя по чл.2 ал.2 и земя по чл.3, ал.3, отдадена по реда на Глава трета;

3. наемателят може да отглежда многогодишни култури и трайни насаждения върху наетата земя съобразно срока на действие на договора;

3. наемателят може да отглежда многогодишни култури и трайни насаждения върху наетата или арендувана земя съобразно срока на действие на договора;

4. наемателите са длъжни да спазват установените санитарно-хигиенни, противопожарни и екологични норми. Наемателите заплащат обезщетение в размер на причинените вреди, ако се установят такива.

4. наемателят, съответно арендаторът е длъжен да спазва установените санитарно-хигиенни, противопожарни и екологични норми. Наемателят, съответно арендаторът заплаща обезщетение в размер на причинените вреди, ако се установят такива.

Чл.6. (1) (Предишен текст на чл. 6 - Решение №572/30.11.2010г.)   Срокът за отдаване под наем на земеделски земи по чл.2, ал.1 е до 10 години.

(2) (Нова - Решение №572/30.11.2010г.) Земеделски земи по чл.2, ал.2 се отдават само под наем за срок до 1 година.

(3) (Нова - Решение №572/30.11.2010г.; изм. - Решение №606/25.02.2015г.)   Земеделски земи по чл.3, ал.3, се отдават под наем за срок до 1 година.

Чл.7. (Отм. - Решение №572/30.11.2010г.)

Чл.6. (1) (Предишен текст на чл. 6 - Решение №572/30.11.2010г.)   Срокът за отдаване под наем на земеделски земи по чл.2, ал.1 е до 10 години.

(2)     (Нова) Срокът за отдаване под аренда на земеделски земи по чл.2, ал.1 се определя в зависимост от предвидения срок за създаване и от продължителността на периода за отглеждане, до встъпване в плододаване и на периода на плододаване на трайните насаждения, за които се предоставят земите, съгласно приложенията към чл.5 от Наредбата за базисните цени на трайните насаждения (ДВ бр.107/2000 г.).

(3) (Нова) Минималният срок за отдаване под аренда е 5 стопански години.

(4) (Нова - Решение №572/30.11.2010г.) Земеделски земи по чл.2, ал.2 се отдават само под наем за срок до 1 година.

(5) (Нова - Решение №572/30.11.2010г.; изм. - Решение №606/25.02.2015г.)   Земеделски земи по чл.3, ал.3, се отдават под наем за срок до 1 година.

Чл.7. (Отм. - Решение №572/30.11.2010г.)

Чл.12.(1) (Изм. и доп. – Решение №18/30.11.2011 г., изм. - Решение №270/22.11.2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) Лицата, желаещи да ползват земя под наем, в срок до 15 септември, подават молба /по образец/ до кмета на общината.

(2) (доп. - Решение №270/22.11.2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) Молбата трябва да съдържа:

1.трите имена на молителя по документ за самоличност;

2.ЕГН;

3.лична карта - №, дата и място на издаване;

4.настоящ адрес;

5.информация за земите – землище, местност, № на имот, категория, начин на трайно ползване, площ;

6. (доп. - Решение №270/22.11.2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) становище на кмета на кметство или кметския наместник на населеното място или на служител от Дирекция “Стопански дейности и икономическо развитие“ при Общинска администрация - Крумовград, относно наличието на обстоятелствата за наемане на земи по реда на раздел III, коректността на посочените данни за лицето и дали посочените в молбата земи са свободни.

Чл.12.(1) (Изм. и доп. – Решение №18/30.11.2011 г., изм. - Решение №270/22.11.2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) Лицата, желаещи да ползват земя под наем, в срок до 15 септември, подават заявление /по образец/ до кмета на общината.

(2) (доп. - Решение №270/ 22.11.2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) Заявлението трябва да съдържа:

1.трите имена на молителя по документ за самоличност;

2.ЕГН;

3.лична карта - №, дата и място на издаване;

4.настоящ адрес;

5.информация за земите – землище, местност, № на имот, категория, начин на трайно ползване, площ;

6. (доп. - Решение № 270/22.11.2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) становище на кмета на кметство или кметския наместник на населеното място или на служител от Дирекция “Стопански дейности и икономическо развитие“ при Общинска администрация - Крумовград, относно наличието на обстоятелствата за наемане на земи по реда на глава трета, коректността на посочените данни за лицето и дали посочените в заявлението земи са свободни.

Раздел III РЕД ЗА ОТДАВАНЕ ПОД НАЕМ НА ЗЕМЕДЕЛСКИ ЗЕМИ БЕЗ ТЪРГ

Глава трета РЕД ЗА ОТДАВАНЕ ПОД НАЕМ НА ЗЕМЕДЕЛСКИ ЗЕМИ БЕЗ ТЪРГ ИЛИ КОНКУРС

Чл.8.(1) Кметовете на кметства и кметските наместници на населени места:

1.водят регистър на земеделските земи по чл.2 за землищата на съответните кметства и населени места, съдържащ информация за: № на имот, местност, начин на трайно ползване, площ, категория.

2.водят под отчет свободните и отдадените под наем земеделски земи.

(2) В отдел “Икономическо развитие” при Общинска администрация – Крумовград се водят:

1.регистър на земеделските земи по чл.2 за землището на гр.Крумовград, съдържащ информация за: № на имот, местност, начин на трайно ползване, площ, категория.

2.под отчет свободните и отдадените под наем земеделски земи.

Чл.8.(1) Кметовете на кметства и кметските наместници на населени места:

1.водят регистър на земеделските земи по чл.2 за землищата на съответните кметства и населени места, съдържащ информация за: № на имот, местност, начин на трайно ползване, площ, категория.

2.водят под отчет свободните и отдадените под наем земеделски земи.

(2) В дирекция „Стопански дейности и икономическо развитие“ при Общинска администрация – Крумовград се водят:

1.регистър на земеделските земи по чл.2 за землището на гр.Крумовград, съдържащ информация за: № на имот, местност, начин на трайно ползване, площ, категория.

2.под отчет свободните и отдадените под наем земеделски земи.

РАЗДЕЛ ІV РЕД ЗА ОТДАВАНЕ ПОД НАЕМ НА ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ ЗЕМИ

ЧРЕЗ ТЪРГ

Чл. 19-27

Отменя се

 

Глава четвърта

РЕД ЗА ОТДАВАНЕ ПОД НАЕМ ИЛИ АРЕНДА НА ЗЕМЕДЕЛСКИ ЗЕМИ ЧРЕЗ ПУБЛИЧЕН ТЪРГ ИЛИ ПУБЛИЧНО ОПОВЕСТЕН КОНКУРС

(нова)

Раздел I.

Общи положения

(нов)

Чл.27. По реда на глава четвърта се отдават под наем или аренда свободни земи от Общинския поземлен фонд, с изключение на земите по чл.2 ал.2 и чл.3, ал.3.

Чл.28.(1) Решение за провеждане на публичен търг или публично оповестен конкурс се взема от:

1.Общински съвет - Крумовград, в случаите на отдаване под аренда на земеделски земи от общинския поземлен фонд, съгласно Закона за арендата в земеделието, в което задължително се определят:

а) срокът за отдаване под аренда;

б) предназначението за което се отдава имота;

в) задълженията на арендатора, касаещи изпълнение на инвестиционната му програма;

г) вид и размер на рентното плащане;

д) др. по преценка на общинския съвет.

2. Кмета на общината, в случаите на отдаване под наем на земеделски земи от общинския поземлен фонд.

(2)     Решение за провеждане на публично оповестен конкурс се взема в случаите, когато освен размера на цената, се поставят специфични условия и изисквания към кандидатите.

(3)     Решение за провеждане на публичен търг се взема в случаите, когато от значение е единствено размерът на предложената тръжна цена. Публичният търг може да бъде с тайно наддаване - присъствен или неприсъствен или с явно наддаване. В случаите на неприсъствен публичен търг с тайно наддаване участниците могат да присъстват, но присъствието им не е условие за допускането им до участие.

Чл.29.(1) Процедурата за провеждане на търга или конкурса се открива със заповед на кмета на общината:

(2)     Заповедта съдържа:

1. наименование и описание предмета на търга или обекта на конкурса;

2. вид на търга (с тайно наддаване - съответно, присъствен или неприсъствен, или с явно наддаване) или конкурса;

3. срок за отдаване под наем или аренда;

4. начална наемна/рентна цена;

5. условията за провеждане на търга или конкурса;

6. стъпка за наддаване при явен търг, която не може да бъде по-малка от 1 на сто и повече от 10 на сто от началната тръжна цена;

7. специфични изисквания, ако има такива;

8. квалификационни изисквания към участниците в търга или конкурса;

9. критериите за оценка на офертите, минималните параметри за всеки критерий и тежестта на всеки от тях при оценяването, при конкурс;

10. размер на депозита за участие и срок за внасянето му;

11. списък на задължителните документи, които трябва да се приложат към предложението за участие в търга или конкурса;

12. място, срок и цена за закупуване на тръжната или конкурсната документация;

13. срок за подаване на предложенията за участие в търга или конкурса;

14. дата, място и час за провеждане на търга или конкурса.

15. други тръжни или конкурсни условия.

(3)     Със заповедта по предходната алинея се утвърждава тръжната или конкурсната документация и проектът на договора за наем или аренда, като част от нея.

(4)     Началната наемна цена не може да бъде по-ниска от определената за съответната категория и начин на трайно ползване в тарифата по Приложение №1 към чл.14, ал.2 от наредбата. Рентната цена не може да бъде по-ниска от средното годишно рентно плащане за съответното землище, по данни на Областна дирекция "Зедемелие" - Кърджали, или за общината, ако за землището липсват данни за средното годишно рентно плащане.

(5)     Тръжната или конкурсната документация съдържа:

1.Заповедта за провеждане на търга или конкурса по чл.29;

2.образци на заявление, ценово предложение/оферта, декларации и други документи за участие;

3. списък    на документите, които следва да бъдат представени от кандидатите при участие в търга или конкурса;

4. разяснения      относно процедурата по провеждането на търга или конкурса и сключването на договор за наем или аренда;

5.основанията за недопускане до участие в търга или конкурса;

6. критериите      за оценка на предложенията/офертите, минималните параметри за всеки критерий и коефициентите на тежест на всеки от тях при оценяването, при конкурс;

7. характеристика на предмета на търга или конкурса (акт за общинска собственост, скица и др.);

8. проект на договора за наем или аренда;

9. начинът  на плащане на цената и изисквани обезпечения, ако се налагат;

10. други   документи, необходими за изготвяне на предложението.

(6) Условията на търга или конкурса ce разгласяват най-малко 15 дни преди датата за провеждане на търга или конкурса, чрез обява в един местен ежедневник и чрез обяви, поставени в Общинска администрация - Крумовград, и в съответните кметства и населените места от община Крумовград.

Чл.30.(1) Задължителни документи за участие в търга или конкурса са:

1. заявление за участие по образец;

2. квитанция за закупена тръжна или конкурсна документация - оригинал;

3. документ за внесен депозит за участие в търга или конкурса- оригинал;

4. декларация за запознаване с тръжната или конкурсната документация - по образец;

5. декларация за извършен оглед на имота - по образец;

6. нотариално заверено пълномощно за представителство, в случаите на упълномощаване, касаещо единствено имота, обект на търга или конкурса - /оригинал/;

7. предложение за цена на имота - при провеждане на търг с тайно наддаване, или оферта - при провеждане на конкурс, по образец. Предлаганата цена се посочва цифром и словом в цели левове на декар;

8. потвърждение, че приемат конкурсните условия, в случаите на отдаване под наем или аренда чрез конкурс;

9. изчерпателен списък на приложените документи;

10. други   документи, съгласно предварително обявените условия на процедурата.

(2)     Участниците в търга или конкурса нямат право да подават повече от едно предложение за един имот, както и да правят допълнения и изменения в подадените предложения.

Чл.31.(1) Търгът или конкурсът се провежда от комисия, назначена със заповед на кмета на общината, в състав най-малко трима души, от които един правоспособен юрист и кмета кметство или кметския наместник на населеното място, в чието землище попадат имотите обект на търга или конкурса.

(2)     Комисията се назначава след изтичане на срока за подаване на предложенията за участие в търга или конкурса и се обявява в деня, определен за провеждането му.

Раздел II.

Провеждане на публичен търг с тайно наддаване за отдаване под наем или аренда на земеделски земи от ОПФ

(нов)

Чл.32.(1) Предложенията за участие в търга с тайно наддаване се подават в деловодството на общината в запечатан непрозрачен плик, в срока, определен в заповедта по чл.29, лично или чрез упълномощен представител.

(2)     Върху плика се описват името на участника, наименованието и местонахождението на обекта на търга.

(3)     В основния плик се поставят изискуемите документи по чл.30 и друг малък запечатан непрозрачен плик с надпис "Ценово предложение", в който се поставя предложението за цената с вписани наименованието на обекта на търга, предлаганата цена (цифром и словом), името на участника или името на упълномощеното лице.

(4)     При приемане на предложението в деловодството на общината върху плика се отбелязват поредния номер, датата и часа на подаване на предложението.

Чл.33.(1) Предложенията за участие в търга, подадени и заведени в определения срок се представят на председателя на комисията в деня и часа, определени за провеждане на търга.

(2)     Председателят на комисията проверява присъствието на членовете на комисията и обявява откриването на търга.

(3)     Кандидатите за участие в търга се легитимират пред тръжната комисия чрез представяне на документ за самоличност (лична карта).

(4)     Лицата, които представляват участниците, подали предложения, се легитимират с документ за самоличност и нотариално заверено пълномощно за представителство, в случаите на упълномощаване.

Чл.34.(1) След откриването на търга, комисията извършва регистрация на участниците и проверява съдържанието на подадените предложения по реда на завеждането им в деловодството на общината. Запечатаните пликове с надпис "предложена цена" се поставят на видно място пред всички членове на комисията, като върху всеки плик се изписва номера, под който е заведено предложението в основния плик.

(2)     Комисията проверява редовността на документите, като пликовете с ценово предложение остават запечатани. Комисията обявява допуснатите до участие в търга кандидати, недопуснатите кандидати, както и основанието за недопускане. Ако има кандидати, за които е налице основание за недопускане до участие, техните ценови предложения не се отварят.

(3)     Не се допускат до участие в търга кандидати, чиито предложения:

1. са подадени след определения срок;

2. са подадени в незапечатан и/или прозрачен плик;

3. не съдържат документ за внесен депозит за участие в търга;

4. не съдържат документ за закупена тръжна документация;

5. не съдържат който и да е от документите, изискващи се съгласно чл.30 от наредбата;

6. не отговарят на условията на търга;

7. не са оформени по надлежния ред.

Чл.35.(1) Комисията пристъпва към отваряне на пликовете с ценовите предложения на допуснатите до участие в търга участници.

(2)     Председателят на комисията оповестява предложената цена на всеки от допуснатите участници.

(3)     Предложенията за цена се заверяват най-малко от трима от членовете на комисията по провеждане на търга и се класират, според размера на предлаганите суми.

(4)     Търгът се смята за спечелен от участника, предложил най-високата цена, която се обявява пред всички участници, и търгът се закрива.

(5)     При предложена еднаква най-висока цена от участници, търгът продължава между тях с явно наддаване, което започва от тази цена при стъпка на наддаване, определена от тръжната комисия. Последователността, в която участниците обявяват предложенията си, се определя от реда на подаване на предложенията за участие в търга. За спечелил търга се обявява участникът предложил най-висока цена. Когато само един участник изяви желание да участва в наддаването, той се обявява за спечелил търга по предложената цена плюс една стъпка. При отказ на всички участници от участие в наддаването търгът се прекратява.

Чл. 36. (1) В случаите, когато тръжни документи за участие в присъствен търг са подадени от повече кандидати, а на търга се яви само един кандидат, търгът се отлага с един час и ако след този срок не се яви друг кандидат, явилият се обявява за спечелил търга по предложената от него цена, която не може да бъде по-ниска от обявената начална тръжна цена.

(2)     В случаите, когато тръжни документи са подадени само от един кандидат търгът се провежда и кандидата се счита за спечелил търга по предложената от него цена, която не може да бъде по-ниска от обявената начална тръжна цена.

(3)     В случай, че в резултат на недопускане до участие на кандидат/и, поради нередовност, остане само един кандидат, чието предложение отговаря на тръжните условия, търгът се провежда и участникът се обявява за спечелил по предложената от него цена, която не може да бъде по-ниска от обявената начална тръжна цена.

(4)     В случаите, когато на търга с тайно наддаване не се явят кандидати, както и в случаите на недопускане до участие на всички кандидати, търгът се обявява за непроведен, за което се съставя протокол.

Чл.37.(1) Комисията изготвя протокол, който се подписва от всички членове.

(2)     В срок от 7 (седем) работни дни след провеждането на търга тръжната комисия представя протокола за утвърждаване от кмета на общината, а в срок от 7 (седем) работни дни от утвърждаване на протокола кметът на общината издава заповед за класиране на участниците в търга и за определяне на спечелилия търга участник. Със заповедта за класиране се обявява наемната или рентната цена, определя се срока за заплащане на цената и сключване на договора за наем или аренда. Участниците в търга се уведомяват писмено по реда на ГПК, в тридневен срок от издаването на заповедта.

(3)     Заповедта по ал.2 подлежи на обжалване, по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

(4)     След изтичане срока за обжалване на заповедта на кмета депозитите на участниците в търга се освобождават. като се задържа депозита на спечелилия търга, като гаранция за сключване на договор. Освен депозита на спечелилия търга се задържа и депозита на втория класиран участник. Неговият депозит се освобождава след сключване на договор между общината и спечелилия търга. В случай, че от участник в търга, бъде подадена жалба срещу заповедта на кмета неговият депозит се задържа до окончателното приключване на производството по жалбата.

Раздел III.

Провеждане на публичен търг с явно наддаване за отдаване под наем или аренда на земеделски земи от ОПФ

(нов)

Чл.38.(1) Предложенията за участие в публичен търг с явно наддаване се подават в деловодството на общината в запечатан, непрозрачен плик в срока, посочен в тръжната документация, лично или чрез упълномощен представител. Върху плика се отбелязват името на участника, наименованието и местонахождението на обекта, предмет на търга.

(2) В плика с предложението се представят и документите по чл.30 от наредбата.

(3)     При приемане на предложението в деловодството на общината върху плика се отбелязват поредния номер, датата и часа на подаване на предложението.

Чл.39.(1) Предложенията за участие в търга, подадени и заведени в определения срок се представят на председателя на комисията в деня и часа, определени за провеждане на търга.

(2)     Председателят на комисията проверява присъствието на членовете на комисията и обявява откриването на търга.

(3)     Кандидатите за участие в търга се легитимират пред тръжната комисия чрез представяне на документ за самоличност (лична карта).

(4)     Лицата, които представляват участниците, подали предложения, се легитимират с документ за самоличност и нотариално заверено пълномощно за представителство, в случаите на упълномощаване.

Чл.40.(1) След откриването на търга, комисията извършва регистрация на участниците по реда на завеждане на предложенията в деловодството на общината и проверява съдържанието на подадените предложения.

(2)     Комисията проверява редовността на подадените документите.

(3)     Не се допускат до участие в търга кандидати, чиито предложения:

1. са подадени след определения срок;

2. са подадени в незапечатан и/или прозрачен плик;

3. не съдържат документ за внесен депозит за участие в търга;

4. не съдържат документ за закупена тръжна документация;

5. не съдържат който и да е от документите, изискващи се съгласно чл.30 от наредбата;

6. не отговарят на условията на търга;

7. не са оформени по надлежния ред.

 (4)    Председателят на тръжната комисия обявява допуснатите до участие в търга, както и тези, които не се допускат, като посочва основанието за недопускане.

Чл.41.(1) Преди да започне наддаването, председателят на тръжната комисия поканва последователно по реда на подаване на предложенията всички допуснати участници в търга да потвърдят устно началната тръжна цена.

(2)     В случай, че някой от участниците откаже да потвърди началната тръжна цена, той не се допуска до по-нататъшно участие в търга, което се отразява в протокола от търга, а внесеният от него депозит се задържа.

(3)     Когато до участие в търга е допуснат само един кандидат, той се обявява за спечелил търга по началната тръжна цена, ако я е потвърдил при условията на ал.1.

(4)     Когато не постъпят предложения за участие в търга или не се явят кандидати, търгът се обявява за непроведен, за което се изготвя протокол.

Чл.42.(1) Наддаването започва с обявяване от председателя на комисията на

стъпката на наддаване, в размер определен в заповедта по чл.29.

(2)     Участниците обявяват последователни суми, всяка от които е по-висока от предходната с една стъпка на наддаване. Последователността в която участниците обявяват предложенията си за цена се определя по реда на подаване на предложенията в деловодството на общината.

(3)     В случай, че участниците в търга потвърдят началната тръжна цена, но никой от тях не обяви следващата по размер цена, търгът се закрива и внесените от тях депозити за участие в търга се задържат.

(4)     В случай, че участник в търга откаже да обяви цена, която е по-висока от предходната с една стъпка на наддаване, председателят поканва следващия поред участник да обяви същата цена. Участникът, пропуснал дадена цена продължава участието си, освен ако изрично обяви, че се отказва от по-нататъшно участие в наддаването, което се отбелязва в протокола от търга.

(5)     В случай, че никой от участниците в търга не обяви цена, която е по-висока с една стъпка на наддаване от последната достигната цена, председателят обявява три пъти нейния размер, като преди третото обявяване прави предупреждение, че е последна, и ако няма друго предложение, обявява приключването на наддаването със звуков сигнал.

(6)     Председателят на тръжната комисия обявява участника предложил най- висока цена за спечелил търга и закрива търга.

Чл.43.(1) Комисията изготвя протокол, който се подписва от членовете на комисията.

(2)     В срок от 7 (седем) работни дни след провеждането на търга тръжната комисия представя протокола за утвърждаване от кмета на общината, а в срок от 7 (седем) работни дни от утвърждаване на протокола кметът на общината издава заповед за класиране на участниците в търга и за определяне на спечелилия търга участник. Със заповедта за класиране се обявява наемната или рентната цена, определя се срока за заплащане на цената и сключване на договора за наем или аренда. Участниците в търга се уведомяват писмено по реда на ГПК, в тридневен срок от издаването на заповедта.

(3)     Заповедта по ал.2 подлежи на обжалване, по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

(4)     След изтичане срока за обжалване на заповедта на кмета депозитите на участниците в търга се освобождават, като се задържа депозита на спечелилия търга, като гаранция за сключване на договор. Освен депозита на спечелилия търга се задържа и депозита на втория класиран участник. Неговият депозит се освобождава след сключване на договор между общината и спечелилия търга. В случай, че от участник в търга, бъде подадена жалба срещу заповедта на кмета неговият депозит се задържа до окончателното приключване на производството по жалбата.

Раздел IV

Провеждане на публично оповестен конкурс за отдаване под наем или аренда на земеделски земи от ОПФ

(нов)

Чл. 44. (1) Предложенията за участие в публично оповестен конкурс се изготвят в съответствие с изискванията, определени в конкурсната документация и се подават в запечатан непрозрачен плик в деловодството на общината в срока, посочен в заповедта по чл.29. лично или чрез упълномощен представител.

(2)     Върху плика се описват наименованието и адреса на кандидата и цялостното наименование на предмета на публично оповестения конкурс.

(3)     В основния плик се поставят изискуемите документи по чл.30 и друг малък запечатан непрозрачен плик с надпис "Оферта", в който се поставя офертата.

(4)     При приемане на предложението в деловодството на общината върху плика се отбелязват поредния номер, датата и часа на подаване на предложението.

(5)     Допълнения или изменения в предадени вече предложения не се допускат.

Чл.45.(1) Предложенията за участие в конкурса, подадени и заведени в определения срок, се представят на председателя на комисията в деня и часа, определени за провеждане на търга.

(2)     Председателят на комисията проверява присъствието на членовете на комисията и обявява откриването на конкурса.

(3)     Кандидатите за участие в конкурса се легитимират пред тръжната комисия чрез представяне на документ за самоличност (лична карта).

(4)     Лицата, които представляват участниците, подали предложения, се легитимират с документ за самоличност и нотариално заверено пълномощно за представителство, в случаите на упълномощаване.

Чл.46.(1) След откриването на конкурса, комисията извършва регистрация на участниците по реда на завеждане на предложенията в деловодството на общината и проверява съдържанието на подадените предложения. Запечатаните пликове с надпис "оферта" се поставят на видно място пред всички членове на комисията, като върху всеки плик се поставя номера, под който е заведено предложението в основния плик.

(2)     Комисията проверява редовността на документите, като пликовете с офертите остават запечатани. Комисията обявява допуснатите до участие в конкурса кандидати. Ако има кандидати, за които е налице основание за недопускане до участие, техните оферти не се отварят.

(3)     Не се допускат до участие в конкурса оферти, които:

1. са подадени след определения срок;

2. са подадени в незапечатан и прозрачен плик;

3. не съдържат документ за внесен депозит за участие в конкурса;

4. не съдържат документ за закупена конкурсна документация;

5. не съдържат който и да е от документите, изискващи се съгласно чл.30 от наредбата;

6. не отговарят на условията на търга;

7. не са оформени по надлежния ред.

Чл.47.(1) Когато в резултат на недопускане до участие на кандидат/и, поради нередовност, до участие в конкурса е допуснат само един кандидат, чието предложение отговаря на тръжните условия, комисията разглежда представената оферта.

(2) Когато в срока за депозиране постъпи само една оферта, която не отговаря на конкурсните условия или не постъпят оферти, конкурсът се обявява за непроведен, за което се съставя протокол.

Чл.48.(1) Комисията пристъпва към отваряне на пликовете с офертите на допуснатите до участие в конкурса участници. Офертите се заверяват най-малко от трима от членовете на комисията по провеждане на конкурса.

(2) Председателят на комисията оповестява съдържанието на офертите на допуснатите участници.

Чл.49.(1) В срок от 7 (седем) работни дни от отваряне на офертите, на закрито заседание конкурсната комисия извършва оценка и класиране в съответствие с критериите, посочени в конкурсната документация и изготвя протокол, в който посочва класираните участници на първите три места и предложение за определяне за спечелил конкурса участник.

(2)     Оценката и класирането на офертите се извършва въз основа на критерии, претеглени с коефициенти на тежест, определени в заповедта по чл.29.

(3)     Класирането на офертите се извършва въз основа на комплексна оценка, получена от стойностите на отделните критерии. Не се класират оферти, чиито параметри не отговарят на определените в конкурсната документация условия.

(4)     Когато двама и повече участници получат еднакви комплексни оценки за спечелил конкурса се обявява този, предложил най-висока цена. При предложени еднакви цени спечелилия конкурса се определя чрез публичен жребий, който се провежда в ден и час, определени от конкурсната комисия, за което участниците се уведомяват писмено.

Чл.50.(1) Конкурсната комисия изготвя протокол, който се подписва от всички членове.

(2)     В срок от 7 (седем) работни дни след провеждането на конкурса конкурсната комисия представя протокола за утвърждаване от кмета на общината, а в срок от 7 (седем) работни дни от утвърждаване на протокола кметът на общината издава заповед за класиране на участниците в конкурса и за определяне на спечелилия конкурса участник. Със заповедта за класиране се обявява наемната или рентната цена, определя се срока за заплащане на цената и сключване на договора за наем или аренда. Участниците в конкурса се уведомяват писмено по реда на ГПК, в тридневен срок от издаването на заповедта.

(3)     Заповедта по ал.2 подлежи на обжалване, по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

(4)     След изтичане срока за обжалване на заповедта на кмета депозитите на участниците в конкурса се освобождават, като се задържа депозита на спечелилия конкурса, като гаранция за сключване на договор. Освен депозита на спечелилия търга се задържа и депозита на втория класиран участник. Неговият депозит се освобождава след сключване на договор между общината и спечелилия конкурса.

В случай, че от участник в конкурса, бъде подадена жалба срещу заповедта на кмета неговият депозит се задържа до окончателното приключване на производството по жалбата.

Раздел V.

Сключване на договор за наем или аренда

(нов)

Чл.51.(1) Договорът за наем или аренда се сключва в 14-дневен срок след изтичане на срока за обжалване на заповедта на кмета за определяне на спечелилия търга или конкурса участник или постановяване на съдебно решение при обжалване и след:

1.       Представяне на платежен документ за заплащане на наемната цена, съгласно условията на договора за наем или аренда;

2.       Представяне на платежен документ за внесена гаранция в размер на 30 /тридесет/ лева на декар, за изпълнение на задълженията по договора при отдаване под аренда на земеделски имоти. Стойността на гаранцията се възстановява на арендатора след изтичане на гратисния период, при изпълнение на задължението за създаване на трайното насаждение. Изпълнението се установява с двустранно подписан протокол между страните по арендния договор.

(2) В договора за наем или аренда се включва достигнатата цена и приетите конкурсни условия при наемане на имота чрез конкурс.

Чл.52.(1) Ако в срока по чл. 51 не бъде сключен договор по вина на участника спечелил търга или конкурса внесеният депозит за участие не се връща.

(2) Ако в определения срок не бъде сключен договор за наем или аренда по причини, независещи от волята на участника спечелил търга или конкурса, внесеният депозит се възстановява.

Чл.53.(1) В случаите по чл.52 кметът на общината издава заповед, с която определя класирания на второ място участник в търга, съответно в конкурса, за спечелил. Срокът за сключване на договора наем или аренда в тези случаи е 7- дневен след изтичане на срока и изпълнение на изискванията по чл.51, ал.1 от наредбата.

(2)     Договорът за наем или аренда с класирания на второ място участник в търга се сключва, ако разликата между предложената от него цена и цената предложена от класирания на първо място участник е не по-голяма от 10 /десет/ на сто.

Чл.54. Имотите, предмет на наем или аренда се предават с приемателно- предавателен протокол на наемателя или арендатора, който се подписва от представител на наемодателя/арендодателя и от наемателя/арендатора, и става неразделна част от договора за наем или аренда.

Чл.55.(1) Наемните и арендните договори се прекратяват:

1. когато    с решение на ОСЗ се извършва обезщетяване със земя и това засяга отдадената под наем или аренда земя;

2. при         влязло в сила съдебно решение за признато право на собственост;

3. когато е издадено решение на ОСЗ за признаване правото на

възстановяване на собствеността в съществуващи или възстановими стари реални граници;

4. поради   неплащане на наемната/ арендна цена в срока по договора;

5. когато    не се използва земеделската земя по предназначение;

6. други     основания, определени в наемния/арендния договор.

(2)     При прекратяване на арендни договори, се прилагат разпоредбите на Закона за арендата в земеделието.

(3) След прекратяване на наемните/ арендни отношения, наемателят/ арендаторът е длъжен да върне земеделската земя почистена от засятите култури през изтеклата стопанска година, или ведно с трайните насаждения.

Чл.56. Договорите за наем и аренда се вписват от Службата по вписванията към Агенция по вписванията по разпореждане на съдията по вписванията при съответния районен съд, за сметка на наемателя/арендатора.

РАЗДЕЛ V

ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§1.Настоящата наредба отменя Наредба за условията и реда за отдаване под наем на земеделски земи от Общинския поземлен фонд приета, с Решение № 298 от Протокол №15 от 21.07.2005 г.

§2. (Изм. и доп. - Решение №270/22.11.2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) По смисъла на тази наредба:

1. (Предишен текст на §2, изм. - Решение №270/22.11.2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) ”Маломерни имоти” са имоти с площ до 10 дка.

2. (Нова - Решение №270/22.11.2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) “Домакинство са съпрузите, лицата, живеещи във фактическо съпружеско съжителство, техните деца и роднини, ако живеят заедно с тях.“

3. (Нова - Решение №270/22.11.2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) “Регистриран земеделски стопанин“ е лице, регистрирано по реда на Наредба № 3/29.01.1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани.   

§3. (Доп. - Решение №535/28.10.2014г.) По реда на тази наредба не се отдават под наем земеделски земи с начин на трайно ползване пасище, мера и ливада.

§4. (Изм. и доп. - Решение №572/30.11.2010г., изм. – Решение 664/02.05.2011 г.) Молбите за ползване на земеделски земи по чл.2, ал.2, чл.3, ал.2 и ал.3 през стопанската 2010/2011 година, се подават в срок до 30.12.2010 година. Договорите за отдаване под наем се сключват до 22.03.2011 година, за оставащите месеци до 30.09.2011 година.

§4а. (Нов - Решение №18/30.11.2011 г.) Договорите за отдаване под наем на земеделски земи по чл.2, ал.2, чл.3, ал.2 и ал.3, по реда на Раздел ІІІ, за стопанската 2011/2012 година, се сключват до 15.12.2011 година, за оставащите месеци до 30.09.2012 година.

§4б. (Нов - Решение №535/28.10.2014г.) Молбите за ползване на земеделски земи по чл.2, ал.2, чл.3, ал.2 и ал.3 през стопанската 2014/2015 година, се подават в срок до 30.11.2014 година. Договорите за отдаване под наем се сключват до 15.12.2014 година, за оставащите месеци до 30.09.2015 година.

§4в. (Нов - Решение №270/22.11.2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) (1) За стопанската 2016/2017 година, срокът за сключване на договори за наем по чл.14, ал.1 е до 30.12.2016 година. Наемателите заплащат наем в пълен размер, съгласно тарифата по Приложение №1 към чл.14, ал.2.

(2) Молби за ползване под наем на земи през стопанската 2016/2017 година по реда на чл.14а, се подават след 01.01.2017 година. Постъпилите след 01.11.2016 година молби по реда на чл.14а, се разглеждат след 01.01.2017 г.     

§5. За неуредените в настоящата наредба случаи се прилага Наредбата за придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество на Общински съвет - Крумовград.

§6. Изпълнението и контролът по тази наредба се възлагат на кмета на община Крумовград, кметовете на кметства и кметските наместници на населени места.

§7.Наредбата влиза в сила от деня на приемането й от Общински съвет – Крумовград.

ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§1.Настоящата наредба отменя Наредба за условията и реда за отдаване под наем на земеделски земи от Общинския поземлен фонд приета, с Решение № 298 от Протокол №15 от 21.07.2005 г.

§2. (Изм. и доп. - Решение №270/22.11.2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) По смисъла на тази наредба:

1. (Предишен текст на §2, изм. - Решение №270/22.11.2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) ”Маломерни имоти” са имоти с площ до 10 дка.

2. (Нова - Решение №270/22.11.2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) “Домакинство са съпрузите, лицата, живеещи във фактическо съпружеско съжителство, техните деца и роднини, ако живеят заедно с тях.“

3. (Нова - Решение №270/22.11.2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) “Регистриран земеделски стопанин“ е лице, регистрирано по реда на Наредба № 3/29.01.1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани.   

§3. (Доп. - Решение №535/28.10.2014г.) По реда на тази наредба не се отдават под наем земеделски земи с начин на трайно ползване пасище, мера и ливада.

§4. (Изм. и доп. - Решение №572/30.11.2010г., изм. – Решение 664/02.05.2011 г.) Заявленията за ползване на земеделски земи по чл.2, ал.2, чл.3, ал.2 и ал.3 през стопанската 2010/2011 година, се подават в срок до 30.12.2010 година. Договорите за отдаване под наем се сключват до 22.03.2011 година, за оставащите месеци до 30.09.2011 година.

§4а. (Нов - Решение №18/30.11.2011 г.) Договорите за отдаване под наем на земеделски земи по чл.2, ал.2, чл.3, ал.2 и ал.3, по реда на Раздел ІІІ, за стопанската 2011/2012 година, се сключват до 15.12.2011 година, за оставащите месеци до 30.09.2012 година.

§4б. (Нов - Решение №535/28.10.2014г.) Заявленията за ползване на земеделски земи по чл.2, ал.2, чл.3, ал.2 и ал.3 през стопанската 2014/2015 година, се подават в срок до 30.11.2014 година. Договорите за отдаване под наем се сключват до 15.12.2014 година, за оставащите месеци до 30.09.2015 година.

§4в. (Нов - Решение №270/22.11.2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) (1) За стопанската 2016/2017 година, срокът за сключване на договори за наем по чл.14, ал.1 е до 30.12.2016 година. Наемателите заплащат наем в пълен размер, съгласно тарифата по Приложение №1 към чл.14, ал.2.

(2) Заявления за ползване под наем на земи през стопанската 2016/2017 година по реда на чл.14а, се подават след 01.01.2017 година. Постъпилите след 01.11.2016 година молби по реда на чл.14а, се разглеждат след 01.01.2017 г.    

§5. За неуредените в настоящата наредба случаи се прилага Наредбата за придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество на Общински съвет - Крумовград.

§6. Изпълнението и контролът по тази наредба се възлагат на кмета на община Крумовград, кметовете на кметства и кметските наместници на населени места.

§7.Наредбата влиза в сила от деня на приемането й от Общински съвет – Крумовград.

§ 8. (Нов) Навсякъде в текста думите „молба“ и „молби“ се заменят съответно със „заявление“ и „заявления“.

НАСТОЯЩАТА НАРЕДБА Е ПРИЕТА С РЕШЕНИЕ №544 ОТ ПРОТОКОЛ №39 ОТ  19.10.2010 Г. НА ОБЩИНСКИ СЪВЕТ – КРУМОВГРАД, ИЗМ. И ДОП. С РЕШЕНИЕ №572 ОТ ПРОТОКОЛ №41 ОТ 30.11.2010 Г., ИЗМ. И ДОП. С РЕШЕНИЕ №664 ОТ ПРОТОКОЛ №49 ОТ 02.05.2011 Г., ИЗМ. И ДОП. С РЕШЕНИЕ №18 ОТ ПРОТОКОЛ №2 ОТ 30.11.2011 Г.,  ИЗМ. И ДОП. С РЕШЕНИЕ №535 ОТ ПРОТОКОЛ №36 ОТ 28.10.2014 Г., ИЗМ. И ДОП. С РЕШЕНИЕ №606 ОТ ПРОТОКОЛ №41 ОТ 25.02.2015 Г., ИЗМ. И ДОП. С РЕШЕНИЕ №270 ОТ ПРОТОКОЛ №14 ОТ 22.11.2016 Г.

НАСТОЯЩАТА НАРЕДБА Е ПРИЕТА С РЕШЕНИЕ №544 ОТ ПРОТОКОЛ №39 ОТ  19.10.2010 Г. НА ОБЩИНСКИ СЪВЕТ – КРУМОВГРАД, ИЗМ. И ДОП. С РЕШЕНИЕ №572 ОТ ПРОТОКОЛ №41 ОТ 30.11.2010 Г., ИЗМ. И ДОП. С РЕШЕНИЕ №664 ОТ ПРОТОКОЛ №49 ОТ 02.05.2011 Г., ИЗМ. И ДОП. С РЕШЕНИЕ №18 ОТ ПРОТОКОЛ №2 ОТ 30.11.2011 Г.,  ИЗМ. И ДОП. С РЕШЕНИЕ №535 ОТ ПРОТОКОЛ №36 ОТ 28.10.2014 Г., ИЗМ. И ДОП. С РЕШЕНИЕ №606 ОТ ПРОТОКОЛ №41 ОТ 25.02.2015 Г., ИЗМ. И ДОП. С РЕШЕНИЕ №270 ОТ ПРОТОКОЛ №14 ОТ 22.11.2016 Г., ИЗМ. И ДОП. С РЕШЕНИЕ №………. ОТ ПРОТОКОЛ № ……….ОТ ……… 2017г.

   ВНЕСЪЛ .........................................

                                                                                     (СЕБИХАН МЕХМЕД)

Изготвили:

  1. ......................................... (инж. А. Хаджимехмед)
  2. ………………………….. (И. Салимова)
  3. ………………………….. (А. Арсов)
  4. ………………………….. (С. Софта)
  5. ………………………….. (С. Тасим-Халил)
  6. …………………………. (Л. Налбант)
  7. …………………………. (А. Хаджъисмаил)

                                                                       

  • Публикувана на 20 Юли 2017
  • Посещения: 950

Намерете ни във Facebook

 

За връзка с община Крумовград

Logo Footer

гр. Крумовград п.к. 6900,
пл. България №5
ЕИК: 000235913
За връзка с община Крумовград

minkrum@krumovgrad.bg

тел: 03641 / 20 10, 20 11, Вътрешен 163
факс: 03641 / 70 24
Работно време: 8.00 - 17.00
Дежурни по ОСС в Община Крумовград: 03641 / 20-00,
мобилен: 0886073399

 

Къде се намираме:

kg map