Информацията, която не откривате в новия сайт може да намерите на https://arhiv.krumovgrad.bg. Благодарим ви за разбирането.

Наредби

Наредба за организацията и дейността на полската охрана на територията на община Крумовград

2004г.

І.ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ

Чл.1. (1) С тази Наредба се определят условията, реда и функциите на полската охрана на територията на Община Крумовград, за опазване на селскостопанските земи, засяти с полски култури и ливади.

(2) По реда на тази Наредба се определят задължените лица, които плащат такса за опазване на селскостопанските земи, засяти с полски култури и ливади.

Чл.2. С Наредбата се определят правомощията и задълженията на полската охрана на територията на Община Крумовград.

Чл.3. Изпълнението и контролът по тази Наредба се възлага на кмета на Община Крумовград, кметовете на кметства и кметските наместници на населени места.

ІІ. ЗАДЪЛЖЕНИ ЛИЦА

Чл.4. Задължени лица по смисъла на тази Наредба са:

1. Регистрирани тютюнопроизводители по смисъла на Закона за тютюна и тютюневите изделия.

2. Физически и юридически лица - собственици, техни наследници, упълномощени лица и наематели на селскостопански земи, засяти с полски култури и ливади.

ІІІ. ДЕКЛАРИРАНЕ, ОПРЕДЕЛЯНЕ И СЪБИРАНЕ НА ТАКСИТЕ

Чл.5. (1) Лицата по чл. 4 подават декларация за размера на засятите площи и за вида на културите по образец, съгласно Приложение №1.

(2) Декларациите по ал. 1 за земи, намиращи се в землището на гр.Крумовград се подават в Общинска администрация – Крумовград, а за земи намиращи се в землищата на кметствата - в съответното кметство.

(3) Срокът за подаване на декларациите по ал. 1 е до 20 февруари на текущата година, с изключение на лицата по ал. 4.

(4) Лицата по чл. 4, т. 2 - наематели на земи от общинския поземлен фонд подават декларация по ал. 1 при сключване на договора за наем.

Чл.6. (1) Лицата по чл. 4 заплащат еднократно такса за съответната стопанска година при подаване на декларация за размера на засятите площи и за вида на културите, в сроковете по чл. 5, ал. 3 и 4.

(2) Таксата за опазване на селскостопански земи, засяти с полски култури и ливади е за една стопанска година и се определя съобразно вида на културите и размера на площите, съгласно Тарифа за таксите по чл.16, ал.1 от ЗОСИ, утвърдена от Министерския съвет:

1. Ниви и ливади – 0.50 лв/дка или част от дка;

2. Земи, засадени с многогодишни тревни насаждения – 0.60 лв/дка или част от дка;

3. Земи, засадени със зеленчукови култури – 1.00 лв/дка или част от дка.

(3) Таксите по ал. 2 за землището на гр. Крумовград се събират в касата на Общинска администрация – Крумовград, а за останалите землища от

кметовете на кметства и кметските наместници на населените места.

- 2 -

(4) Приходите от внесените такси и глобите, събрани по наредбата се използват за издръжка на полската охрана, материално стимулиране на лицата проявили се при опазването на селскостопански земи, засяти с полски култури и ливади и други мероприятия.

ІV. ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ПОЛСКАТА ОХРАНА

Чл.7. Полски пазач може да бъде всеки български гражданин, отговарящ на следните изисквания:

1. да е в трудоспособна възраст;

2. да не е осъждан.

Чл.8. Задължения на полските пазачи при опазване на селскостопански земи, засяти с полски култури и ливади:

1.Да опазват от вреди селскостопанските земи, засяти с полски култури и ливадите в определените им райони.

2.Да съдействат за предотвратяване на нарушенията и да не допускат извършването на такива.

3.Да установяват вреди и да издирват нарушителите.

4.При изпълнение на служебните си задължения, полските пазачи са длъжни да носят служебните си карти, облекло и отличителни знаци, по утвърден образец.

5. За констатирани нарушения, полските пазачи съставят актове, а при маловажни случаи налагат глоба в размер от 1,00 лв. до 5.00 лв. срещу квитанция.

6. Да докладват за своята работа на кметовете на кметствата и на кметските наместници на населените места в определните им райони.

Чл.9. Полските пазачи имат право да задържат добитък, пуснат в селскостопански земи, засяти с полски култури и ливади, в места определени за целта от кмета на кметство или от кметския наместник на населеното място.

V. УСТАНОВЯВАНЕ НА ВРЕДИ И ОБЕЗЩЕТЯВАНЕ

Чл.10. (1) Вреди, които се обезщетяват по реда на тази наредба, се установяват по заявление на увредения или служебно с акт, който се съставя незабавно от полския пазач или от кмета на кметството или кметския наместник на населеното място, на чиято територия е извършено нарушението.

(2) Актът следва да отговаря на изискванията на Закона за административните нарушения и наказания.

(3) В двудневен срок от съставянето на акта, последният се вписва от съставителя му в специален регистър в Общинска администрация – Крумовград.

(4) Когато в акта няма точни данни за размера на вредите в еднодневен срок от вписването му кмета на общината или кмета на кметството назначава едно, а при сложни случаи и повече компетенти лица, които:

1. установяват характера и размера на вредите;

2. определят размера на обезщетението;

3. изясняват други обстоятелства във връзка с деянието.

(5) За своите констатации и оценки лицата по предходната алинея съставят портокол, който се представя на кмета на общината или на кмета на кметството в три дневен срок.

- 3 -

(6) Когато в акта има точни данни за размера на вредите, кметът на общината или кметът на кметството може сам да определи размера на обезщетението, без да назначава лица по ал.4.

(7) Когато до назначаването на лицата по ал. 4 причинителят на вредата изплати обезщетението и минималния размер на глобата, определена по ЗОСИ за извършеното нарушение, преписката се прекратява.

(8) В седем дневен срок от представянето на протокола по ал. 5, а в случаите по ал. 6 – от вписването на акта, административнонаказващият орган се произнася по преписката, като:

1. прекратява преписката, ако се установи, че няма вреди или че те са вече обезщетени и няма основание за налагане на наказание;

2. прекратява преписката, или я изпраща на компетентния орган, ако се установи, че случаят попада под разпорежданията на чл. 15 от тази наредба;

3. ако се установи, че има причинени вреди, определя дължимото обезщетение в пълния му размер, без да е необходимо искане от увредения, освен ако последният заяви, че ще търси заплащане на вредите по общия исков ред.

Чл.11. В случай, че вредите са причинени виновно, административнонаказващият орган налага съответното административно наказание на причинителя, а ако има данни за престъпление - изпраща преписката на прокуратурата.

Чл.12. Определянето на обезщетение и налагането на административно наказание за причинени вреди на селскостопански земи, засяти с полски култури и ливади се извършват от административнонаказващия орган с наказателно постановление, по отношение на което се прилагат разпоредбите на Закона за административните нарушения и наказания.

Чл.13. Наказателните постановления по тази наредба се издават от кмета на общината или от кмета на кметството.

Чл.14. (1) При задържане на добитък в случаите по чл. 9, същият не бъде потърсен в четиринадесет дневен срок от задържането или ако в седем дневен срок от уведомяването собственикът не заплати разноските по храненето и гледането на животните и дължимото обезщетение за причинените вреди, последните се обявяват за публична продан. От получената сума се удържат дължимото обезщетение за причинени вреди и разходите по хранене и гледане на животните, както и евентуалната глоба.

(2) Ако в срок 3 месеца от съобщението, когато собственикът на животните е известен, и 6 месеца от деня на продажбата, когато собственикът е неизвестен, той не се яви, за да получи остатъка от сумата, последната се внася в бюджета на общината и се използва по реда на чл. 6, ал. 4.

Чл. 15. Не подлежат на установяване и обезщетяване по реда на тази наредба вреди, които са причинени:

1. от природни бедствия;

2. от неизвестен причинител;

3. при изпълнение на договорни задължения към увредения;

4. в рамките на покрит от застраховка риск.

VІ. ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§1. Тази наредба се издава на основание чл.22, ал.1 от ЗМСМА .

- 4 -

§2. В определени периоди от време, полската охрана може да бъде подсилвана с нещатни полски пазачи по програмата за временна трудова заетост и др. лица.

§3. За нарушения на тази Наредба се налагат наказания – глоби, предвидени в Глава осма “Административнонаказателни разпоредби” – чл. 39 и следващите от ЗОСИ.

§4. Лицата по чл. 4, т. 2, сключили договори за ползване под наем на земеделска земя от ОбПФ преди влизане в сила на наредбата подават декларации по чл. 5, ал. 1 и заплащат таксите по чл. 6, ал. 2 в срок до 20 февруари 2005 година.

§5. За всички неуредени въпроси в тази наредба се прилагат разпоредбите на ЗОСИ и ППЗОСИ.

§6. Наредбата влиза в сила от 01.01.2005 година.

Настоящата Наредба е приета с Решение № 189 от Протокол № 10 от 24.11.2004 година на Общински съвет – Крумовград.

Приложение № 1
Д Е К Л А Р А Ц И Я

по чл. 5, ал. 1 от Наредбата за организацията и дейността на полската охрана на територията на Община Крумовград

Долуподписаният ………………………………………………………………..., живущ в гр./с./ ……………………., ул. …………………………, общ. ………………………, обл. …………………, притежаващ/а/ л.к. № …………..……..…., изд. от .……………..………... на ………………………,

ЕГН ……………………..,

Д Е К Л А Р И Р А М,

че ще отглеждам ………………………………………..…………….…………………….……… на

/изписва се вида на културата/

площ ……….... /…………………………………/ дка. в землището на ……………………………………..

/словом/

…………………………………………………………, в местността ………..………………………………………

…………………………………………………………. парцел № ……………………………..……………………, имот № ………………………….…………………………………………. .

Известно ми е, че за неверни данни нося наказателна отговорност по чл. 313 от НК.

Дата …………..… година ДЕКЛАРАТОР: ………………….

Гр./с./ ……………………

  • Посещения: 1424

Намерете ни във Facebook

 

За връзка с община Крумовград

Logo Footer

гр. Крумовград п.к. 6900,
пл. България №5
ЕИК: 000235913
За връзка с община Крумовград

minkrum@krumovgrad.bg

тел: 03641 / 20 10, 20 11, Вътрешен 163
факс: 03641 / 70 24
Работно време: 8.00 - 17.00
Дежурни по ОСС в Община Крумовград: 03641 / 20-00,
мобилен: 0886073399

 

Къде се намираме:

kg map